День памяти прп. Антония Великого Печать

Всенощное бдение в нашем храме в канун дня памяти Прп. Антония Великого (356), памяти Прп. Антония Дымского (1224), Прп. Антония Черноезерского (XVI) совершил иерей Антоний Осяк. Божественную Литургию 30.01.14 отслужил иерей Владимир Осяк.

Кондак преподобного Антония Великого, глас 2

Житейския молвы отринув,/ безмолвно житие скончал еси,/ Крестителя подражаяй всяким образом, преподобнейший,/ с ним убо тя почитаем,// отцев начальниче, Антоние.

Тропарь преподобного Антония Великого
Ревнителя Илию нравы подражая,/ Крестителю правыми стезями последуя,/ отче Антоние,/ пустыни был еси житель/ и вселенную утвердил еси молитвами твоими./ Темже моли Христа Бога// спастися душам нашим.
Кондак преподобного Антония Дымского

Сверстник и подражатель преподобному Варлааму,/ послушание к нему истинное стяжав,/ достоин явился ему преемник,/ упасши до времене стадо его,/ добродетелем же его поревновав,/ в туюжде меру возраста достигл еси,/ безмолвие пустынное возлюбив,/ и угоден Господеви показался еси,/ первоначальный быв пустыни при езере Дымском,/ тем ти вопием:/ с преподобным Варлаамом, отче Антоние, моли о нас Бога,/ да даст нам такожде угодити Ему, якоже и ты,/ образе послушания и безмолвия тихий рачителю.

По совершении Богослужения отец Антоний благословил всех собравшихся, пожелав всем помощи Божией в периоды заморозков, во время которых богослужения в храме будут совершаться так же согласно обычного расписания.